Home RTG
RTG
RTG Cyfrowe

W ortopedii badanie aparatem rentgenowskim służy do diagnozowania schorzeń elementów kostnych – kości oraz stawów. Jest także nieodzownym narzędziem w trakcie wykonywania badania przy kupnie konia (tzw. badania kupno-sprzedaż, TÜV).

 

 

Na zdjęciach można zobrazować złamania, pęknięcia, zwyrodnienia w postaci narośli kostnych okołostawowych lub zlokalizowanych w obrębie stawu. Badanie rentgenowskie może służyć do kontroli postępu choroby zwyrodnieniowej (czy w miarę upływu czasu zmiany się zwiększają czy pozostają tej samej wielkości) lub procesu zrastania złamanych odłamów. W celu dobrego zobrazowania badanych struktur należy wykonać zdjęcia w kilku tzw. projekcjach, aby uzyskać widok przestrzenny np. dla stawów jest to 5 projekcji. Rentgen ustawiamy od przodu, od boku, z dwóch skosów i przy zgięciu stawu aby otrzymać tzw. zdjęcie zgięte boczne.
Dodatkowo prześwietlenie promieniami rentgenowskimi wykorzystać można w celu kontroli wkłucia do mniej dostępnych struktur np. kaletki maziowej znajdującej się w kopycie.
Dzięki stosowaniu coraz nowocześniejszych aparatów do pracy w terenie możliwe jest obecnie wykonanie zdjęć grzbietu i szyi – struktur trudniejszych do prześwietlenia ze względu na grubość tych partii ciała u konia
Poza ortopedią rtg służy do diagnozowania chorób zatok czaszkowych, zębów, a nawet płuc. U małych źrebiąt (do 4 mies.) życia możliwe jest wykonanie zdjęcia brzucha przy diagnozowaniu kolek, co ułatwia podjęcie decyzji co do leczenia.