Home Złamania
Złamania
Leczenie zachowawcze i operacyjne
Postęp wiedzy i technologii w medycynie, także weterynaryjnej, sprawił, iż obecnie istnieje możliwość leczenia złamań kończyn u koni, a dogmat o niemożności wyleczenia tego typu urazu przestaje być aktualny.

Niestety w przypadku kości, takich jak kość udowa, czy ramienna często nadal leczenie jest bardzo skomplikowane i ze względu na wielkość i wagę konia czasem niemożliwe, ale obecnie z powodzeniem leczy się nawet skomplikowane złamania kości palca, czy też kości wyższych części kończyn u drobnych, bądź młodych koni.

Ze względu na charakter koni jako zwierząt stworzonych do ruchu i ucieczki, bardzo dużej z tego powodu masy mięśni wywierających ogromne siły i przeciążenia na układ kostny leczenie złamań u koni jest o wiele trudniejsze niż u małych zwierząt takich jak psy czy koty, nie mówiąc już o ludziach, jednakże jest to możliwe.


Złamania leczone mogą być w sposób zachowawczy – przez założenie opatrunku usztywniającego, najczęściej gipsu lub operacyjnie- za pomocą założonych na kość śrub lub płytek stabilizujących odłamane fragmenty. Klasyczne opatrunki gipsowe z klasycznego gipsu często nie były dość mocne, aby utrzymać kończynę, a opatrunek z nich założony był bardzo ciężki, ale obecnie na rynku dostępne są powszechnie lekkie, wytrzymałe gipsy żywiczne z powodzeniem stosowane u koni.

Leczenie operacyjne polega na założeniu specjalnych śrub lub płyt zbliżających i stabilizujących odłamy kości, co pozwala na szybkie i efektywne ich zrośnięcie. Zabieg przeprowadzany jest w pełnym znieczuleniu na sali chirurgicznej w celu utrzymania jak najbardziej sterylnych warunków i bezpieczeństwa operowanego zwierzęcia.

Leczenie złamania, nawet operowanego trwa około trzy miesiące ponieważ tyle potrzebuje kość, aby doszło do zrostu odłamów i kończyna wróciła do całkowitej funkcjonalności, ale w tym okresie niestety koń narażony jest na liczne powikłania np.: ochwat, odleżyny, kolka, zapalenie płuc.