Home Leczenie operacyjne
Leczenie operacyjne
LECZENIE OPERACYJNE

W obecnych czasach, dzięki intensywnemu rozwojowi technik i rozwojowi wiedzy weterynaryjnej możliwe jest przeprowadzenie takiego zabiegu z pełnym sukcesem, a w przypadku wcześnie przeprowadzonej interwencji i dobrego przygotowania konia do zabiegu szansa na wyleczenie konia wynosi nawet do 90%.

Głównym zagrożeniem w przypadku tego typu zabiegów jest z jednej strony rozległość interwencji, ale przed wszystkim szereg zaburzeń obecnych w organizmie konia na skutek wystąpienia kolki. Przede wszystkim martwica przy zahamowaniu dopływu krwi do jelit, ale także silne rozciągnięcie ścian w przypadku wzdęcia czy przeładowania, powoduje uwolnienie do krwiobiegu szeregu substancji i toksyn działających niekorzystnie we wszystkich narządach i układach. Szczególnie ważny jest wpływ na układ krążenia, doprowadzający do znacznego spadku ciśnienia, odwodnienia i innych zaburzeń w naczyniach, co powodować może niewydolność układu sercowo-naczyniowego, zaburzenie ukrwienia innych narządów w organizmie i szereg nieodwracalnych następstw, które z jednej strony powodują duże zagrożenie podczas znieczulenia ogólnego, a z drugiej mogą powodować dalsze komplikacje pooperacyjne uniemożliwiające całkowity powrót do zdrowia.

Dlatego tak istotne jest szybkie wdrożenie leczenia i podjęcie decyzji w sprawie operacji z jednej strony, a odpowiednie przygotowanie do zabiegu i umiejętne przeprowadzenie znieczulenia z drugiej.

Interwencja chirurgiczna w przypadku kolki polega przede wszystkim na korekcji ułożenia jelit w jamie brzusznej, opróżnienia jelit grubych z treści w celu ich odciążenia, a niekiedy usunięciu fragmentu martwego jelita i innych działaniach w zależności od przypadku.

Po zabiegu koń pozostaje w klinice, gdzie jego stan zdrowia monitorowany jest 24 godz/dobę. Przez pierwsze 3 – 5 dni  poddawany jest intensywnej terapii polegającej na podawaniu leków o działaniu przeciwbólowym, antyendotoksycznym i przeciwzakrzepowym. Prowadzi się antybiotykoterapię, płynoterapię i odżywianie parenteralne. W przypadku wystąpienia powikłań pooperacyjnych  podawane są leki pobudzające pracę jelit, działające przeciwko wolnym rodnikom i wpływające na usprawnienie przepływu krwi przez naczynia krwionośne.

To wszystko powoduje, ze koszt takiego zabiegu jest relatywnie wysoki w porównaniu z innymi zabiegami nie wymagającymi tak intensywnej terapii, a gwarancja powodzenia jest w tym przypadku mniejsza.